WIR IM FINALE - MY W FINALE

Teatr Bagatela Krakau, Polen

Regie: Iwona Jera

 

 

 

 

adaptacja Michał Olszewski i Iwona Jera
reżyseria i kostiumy Iwona Jera

choreografia Iwona Jera i zespol aktorski

kierownik muzyczny Janusz Butrym
scenografia i projekcje Sami Bill
asystent reżysera i scenografia Monika Handzlik

premiera 2 czerwca 2012 Scena na Sarego 7

 

Z nadzieją na My w finale

My w finale (Wir im Finale) to sztuka niemieckiego pisarza, Marca Beckera, wystawiana na niemieckich scenach z wielkim powodzeniem. W krakowskim Teatrze Bagatela reżyseruje ją niemiecka reżyserka polskiego pochodzenia - Iwona Jera. W ubiegłym roku reżyserowała wszystkie akcje teatralne w projekcie zwanym „Kraków-Berlin XPRS”, wyróżnionym przez Gazetę Wyborczą w plebiscycie „Kulturalne Odloty” Krakowa. Tekst Beckera na polskie warunki dowcipnie zaadaptował Michał Olszewski.

My w finale, które będzie miało premierę 2 czerwca, czyli parę dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy, to teatralna alternatywa wobec wydarzeń na stadionach piłkarskich. To także propozycja dla tych, którzy się nie zaliczają się w poczet ortodoksyjnych, nieprzejednanych, stadionowych kibiców i znajdą czas, by odwiedzić Scenę na Sarego 7.

My w finale jest relacją z przebiegu ważnego meczu z udziałem narodowej jedenastki, która w sztuce staje się metaforą narodu i społeczeństwa. To także portret różnorodnych typów ludzkich reprezentowanych przez przypadkowych kibiców, wśród których znajdziemy i księdza, i polityka oraz kobiety „filozoficzne” i „praktyczne”- jak je nazwał Michał Olszewski.

Sztuka stara się opisać zjawisko bycia monolitem narodowym podczas - jednoczących bez względu na wyznanie, poglądy, czy płeć - występów sportowych, ponieważ tylko w takich kolektywnych sytuacjach ludzie czują się silniejsi i pewniejsi siebie. Oglądanie meczu staje się bowiem wygodnym pretekstem i pozwala na nieskrępowane okazywanie emocji, których poza stadionem ujawniać nie przystoi. Grupowe „my” w tekście Beckera - Olszewskiego jest chórem głosów ze stadionu, barów i mieszkań, ale też głosem mediów i polityków. To wielka pieśń o nastrojach narodu.

My w finale, które jest zabawną i inteligentną metaforą kraju i ludzi, ułożone jest jak kolaż. Sztuka składa się zarówno z wyważonych komentarzy jak i wybuchów emocji, śpiewów i demagogicznych wywodów. W tekście słychać zarówno rady trenera jak i okrzyki przeklinających kibiców, czy opinie piłkarskich ekspertów.

Spektakl jest częścią projektu realizowanego przez Dom Norymberski obejmującego komplementarne spojrzenia na fenomen piłki nożnej z perspektywy artystów. Odbędą się również pokazy filmów, promocja książki oraz wystawa.

My w finale to koprodukcja Teatru Bagatela i Domu Norymberskiego w Krakowie. Projekt jest dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Spektakl będzie grany 1, 2 i 3 czerwca o godz. 19.15 Scena na Sarego 7.

Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z Autorem sztuki.

występują:

Anna Branny, Kamila Klimczak, Katarzyna Litwin, Przemysław Branny, Krzysztof Bochenek, Patryk Kośnicki, Wojciech Leonowicz, Przemysław Radkowski, Piotr Różański, Marcel Wiercichowski.

 

 

P R O J E K T E  |  W O R K S H O P S  |  C O A C H I N G S

Künstlerische Techniken unter intermedialen Aspekten: Szenografie & Projektion, Gastdozent SS 2017 an der Frankfurt University of Applied Sciences im Masterstudiengang Performative Künste in sozialen Feldern, Frankfurt am Main

 


Führung und Teamdynamik - Kreativität aushalten Gastdozent an der European Management School Mainz im Fachbereich Wirtschaftspsychologie, Psychologische Handlungskompetenz

 


Erst ausprobieren, dann mitreden – Ratschläge aus dem Treibhaus Gastkünstler für das Treibhaus am Jungen Schauspielhaus Düsseldorf.    mehr


Coach der Jugendtheaterperformancegruppe Bad Luck bei Unart 2012 Staatsschauspiel Dresden    mehr


Lehraufträge Leibniz Universität Hannover 'Medientheater'       mehr

2010/ Mediale Darstellungsformen

2011/ Projektion im Theater

2012/ Medien a. d. Bühne-Interactiv stage

                                                                                                     


Lecture: Playing Shakespeare.Vom kreativen Austausch zwischen Computerspielen & Theater. Subotron, Museumsquartier, Wien.




Theater- & Medienlabor für Kinder und Jugendliche im Rahmen der Winterakademie 6 Theater an der Parkaue, Berlin, 2011  mehr


Workshop zum Begriff 'Prozess' auf der Konferenz "Kunstvermittlung als künstlerische Praxis", Theater an der Parkaue, Berlin, 2010   mehr


Kunstvideo 'Der Frühling ist da!' im Rahmen von Tanzbremen 2010  mehr



Leitung 'Medienwerkstatt Berlin', Kulturwerk GmbH des bbk berlins (Berufsverband Bildender Künstler Berlins)   mehr


Training von KünstlerInnen und Künstlern in der Realisation von Kunstvideos und medialer Rauminstallationen


Coaching von Kinder & Jugendperformance- gruppen im Rahmen von Unart 2010 & 2012 Staatsschauspiel Dresden  mehr